Cello Concerto - Hesitant - Direct

fot. Jan Styczyński, zbiory Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego

Wykonawcy

Cezary Duchnowski – komputer

Zespół Kwadrofonik w składzie:

Emilia Sitarz – fortepian

Bartłomiej Wąsik – fortepian

Magdalena Kordylasińska – perkusja

Miłosz Pękala – perkusja

Są dwa główne powody, dla których zapragnąłem zrealizować nową, kameralną wersję Koncertu Wiolonczelowego.

Pierwszym z nich jest chęć złożenia hołdu arcydziełu poprzez pieczołowite i bezkompromisowe oddanie wszystkich intencji twórcy zawartych w partyturze. Nawet tych, na których staranną realizację często nie ma czasu podczas ograniczonej ilości prób z orkiestrą. Udział elektroniki w rękach Cezarego Duchnowskiego i zespołu Kwadrofonik jest gwarantem, że nowy kształt dźwiękowy Koncertu będzie barwny, nowoczesny i choć zainspirowany brzmieniem partytury Mistrza, na swój sposób oryginalny.

Arcydzieło Witolda Lutosławskiego w przeciągu ostanich dziesięcioleci stało się pozycją repertuarową, po którą sięga większość koncertujących wiolonczelistów. Podczas Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie, gdzie limit wieku uczestników to 24 lata, niejednokrotnie mieliśmy okazję słuchać bardzo młodych wykonawców wspaniale rozumiejących istotę tego wybitnego dzieła, kreujących je  z ogromnym zaangażowaniem i pokonujących z łatwością piętrzące się trudności techniczne. W rozmowach młodzi wykonawcy niezmiennie powtarzali, że Wykonanie Koncertu zawsze jest dla nich ogromnym przeżyciem.

Mam nadzieję, że możliwość wykonania utworu, niezależnie od wielkiego i kosztownego składu orkiestrowego, przyczyni się do jeszcze większej jego obecności w świadomości słuchaczy, a wiolonczelistom da szanse konfrontacji z tym tak ważnym w twórczości Witolda Lutosławskiego dziełem.

Wykonanie koncertu pragniemy poprzedzić zakomponowaną zespołową improwizacją (Hesitant), przygotowującą percepcję słuchacza na część główną (Direct) czyli Koncert Wiolonczelowy, zrealizowany i wykonany z największym możliwym pietyzmem wobec partytury.

Andrzej Bauer

Inne projekty

Moje projekty koncertowe. Te dawniejsze i te najnowsze. Projekty, które rozwijam i wykonuję obejmują duże spektrum stylistyczne. Niektóre są związane z wykonawstwem klasycznego repertuaru, inne są współczesną twórczością z pogranicza wykonawstwa i kompozycji, wykorzystującą technologię cyfrową i multimedia.